Pas nadrynnowy

Profile okapowe dachu

Pas nadrynnowy to niezbędny element każdego dachu. Jest on połączniem pokrycia dachowego i rynny. Profil okapowy montujemy tak, aby woda spływająca z dachu trafiała bezpośrednio do rynny. Dzięki zastosowaniu tego fartucha blaszanego, nie powstają zacieki pod rynną. Tym samym deska czołowa lub elewacja pozostanie dłużej w dobrej kondycji.

Wiatrownica

Opierzenie skrajne

Wiatrownica to opierzenie montowane na zewnętrznych stronach połaci dachowej. Zabezpiecza pokrycie dachowe przed poderwaniem przez wiatr oraz pełni rolę ozdobą wykończenia dachu. Wiatrownice w połączeniu z blachą trapezową lub blachodachówką zazwyczaj montowane są na wierzch blachy. Wiatrownice stosowane przy dachówką montowane są pod pokrycie dachowe. Można je łączyć z opierzeniem krokwi skrajnej.

Opierzenie krokwi

Obróbka blacharska krokwi skrajnej

Ta obróbka blacharska zabezpiecza krokwie skrajne przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki jej zastosowaniu nie ma potrzeby co jakiś czas malować krokwi. Ich wygląd będzie taki sam przez wiele lat bez potrzeby odświeżania. Profile gięcia są różne, więc dowolnie można ozdobić belki.
Obróbka blacharska krokwi skrajnej do bardzo dobra alternatywa dla łupka czy podbitki, które dość szybko ulegają degradacji.

Obróbka deski czołowej

Pas podrynny

Obróbka blacharska deski czołowej zapobiega niszczeniu deski, bądź płyty, do której montowane są rynny. Dzięki zastosowaniu tego opierzenia nie ma potrzeby odświeżania wyglądu drewna, ponieważ blacha zapewni jej piękny wygląd przez wiele lat.
Ten typ opierzenia deski czołowej jest łatwy w montażu. Blacha jest z jednej strony poszerzana, aby profile nachodziły na siebie bez zacinania.

Deska czołowa na rąbek

Deska czołowa opierzona blachą felcowaną

Obróbka deski czołowej na rąbek. Jest to dość wymagająca w montażu obróbka blacharska, nadająca niecodzienny wygląd desce czołowej. Dzięki zastosowaniu takiego opierzenia, unikniemy odświeżania deski czołowej farbą co parę lat.

Obróbka attyki

Opierzenia ogniomuru

Obróbka attyki montowana jest na mur, który wystaje ponad pokrycie dachowe. Są to często ogniomury oddzielające dwa budynki od siebie. Opierzenie to stosowane jest również często na murach ogrodzeń (płotach).
Opierzenie attyki można montować na zakładkę lub felcować. Istnieje r
ównież możliwość wykonania łączników, narożników i profili mocujących. Przy zastosowaniu profili mocujących blachę ogniomuru, unikamy widocznych wkrętów na powierzchni blachy.

Opierzenia komina

Obróbki blacharskie na komin

Opierzenie komina z blachy to najtrwalsze i najpewniejsze uszczelnienie komina. Można je wykonać z blachy pod każde pokrycie dachowe, zarówno pod dachówkę, blachodachówkę, blachę trapezową, gont bitumiczny czy papę. Przy tym ostatnim opierzeniu dachowym zazwyczaj stosuje się opaskę kominową wciętą w cegły komina. Do pozostałych stosuje się kompletne opierzenie, które dekarz zaklepuje na rąbek. Takie połączenie blach daje pewność szczelności.

Rynna koszowa

Blacha na kosz dachowy

Rynna koszowa to połączenie dwóch połaci dachowych, których płaszczyzny się przecinają. Stosujemy je zazwyczaj przy lukarnach z dachem dwuspadowym lub w budynkach w kształcie litery L. Boki rynny koszowej, które są zakryte pokryciem dachowym, uszczelnia się uszczelką kosza (gąbka ścięta w klin z klejem).